Jacob Eventoff

Jakeeventoff_fullbody

Group Fitness Instructor

Bio Coming Soon.

Jacob teaches Indoorwalking on Sundays. Reserve your spot today!


Weekend of January 20th-January 22nd Tournament Results

January 26th, 2017|0 Comments

Girls 16 and Under Level 7 in Torrington, CT

Sarah Wagner – CHAMPION

 

Girls 14 and Under Level 7 in Torrington, CT

Alisyn Kercher – CHAMPION

 

Boys 14 and Under Level 7 in Bloomfield, CT

Robbie Daus – CHAMPION (Blue Flight)

Benjamin Graham – CHAMPION (Red Flight)

Sam Lublinsky – Won 2 of 3 Matches in Flight

 

Boys 12 and Under Level 7 in Stamford, CT

Ben Saxon – CHAMPION

 

Boys 14 and Under Level 6 “Super 6 Qualifier” in Longmeadow, MA

William Savage – Semifinalist

 

Boys 12 and Under Level 6 “Super 6 Qualifier” in East Hartford, CT

Joseph Lublinsky – Semifinalist

 

Girls 12 and Under Level 6 “Super 6 Qualifier” in East Hartford, CT

Jordana Latzman – Semifinalist

 

 

Weekend of November 18-20th Tournament Results

November 21st, 2016|0 Comments

Another amazing weekend of results:


Girls & Boys 14 and Under Level 7 in Bloomfield, CT

Jordana Latzman – CHAMPION
Lucas Lieberman – Won 2 of 3 Matches in Flight
William Schadt – Won 2 of 3 Matches in Flight


Boys 12 and Under Level 6 in Simsbury, CT

John Henderson – Finalist; had win against #1 seed


Boys 18 and Under Level 6 in Torrington, CT

Max Zimmerman – Semifinalist


Girls 16 and Under Level 7 in Newington, CT

Meredith Macey – Semifinalist


Boys 14 and Under Level 6 in East Hartford, CT

William Savage – Semifinalist


Girls 16 and Under Level 6 in East Hartford, CT

Ally Daquino – Semifinalist

Ranking as of 8/24/16

September 2nd, 2016|0 Comments

USTA JUNIOR RANKINGS     (as of August 24, 2016)
       
USTA National Girls 16 and Under USTA National Boys 18 and Under
  #931     Alyssa DiMaio   #65       William Blumberg
#982     Samantha Svendsen #1009   Max Zimmerman
#1595   Kyle Mettler
USTA National Girls 14 and Under #1609   Nicholas Condos
#112     Alyssa DiMaio
#209     Samantha Svendsen USTA National Boys 16 and Under
#788     Ally Daquino #116     Nicholas Condos
USTA National Girls 12 and Under USTA National Boys 14 and Under
#607     Jordana Latzman #1185   William Savage
USTA New England Girls 18 and Under USTA National Boys 12 and Under
#52     Vanessa Mauricio #570     Sam Lublinsky
#60     Olivia Foster
#66     Tess Rubin USTA New England Boys 18 and Under
#72     Megan Brown #28     Kyle Mettler
#76     Alyssa DiMaio #33     Max Zimmerman
#102   Isabel Ortiz #50     Andrew Mercorella
#129   Alissa Sangiuolo #60     Nicholas Condos
#216   Ally Daquino #141   Jay Mudholkar
#158   Griffin Forberg
USTA New England Girls 16 and Under #201   Timothy Chiang
#22     Alyssa DiMaio #295   Steven Dampf
#54     Samantha Svendsen #298   Jake Greenwald
#60     Tess Rubin #299   Adam Ortiz
#78     Olivia Foster #378   Ben Stein
#93     Catherine Duboulay
#108   Isabel Ortiz USTA Eastern Boys 18 and Under
#111   Ally Daquino #133   Dominik Pajor
#114   Meredith Macey
#139   Hannah Amendola USTA New England Boys 16 and Under
#288   Allie Agnew #3       Nicholas Condos
#312   Olivia Gordy #54     Jake Greenwald
#60     Steven Dampf
USTA New England Girls 14 and Under #69     Ben Stein
#5       Alyssa DiMaio #97     Griffin Forberg
#13     Samantha Svendsen #103   Jack Tooker
#41     Ally Daquino #128   Adam Ortiz
#44     Sarah Wagner #142   Quentin Thouvenot
#87     Olivia Gordy #168   Max Lehnert
#129   Jordana Latzman #174   Chris Hilton
#143   Luiza Cocito #199   Henry Murphy
#217   Lila Pocsik #285   William Savage
#244   Natalie Carozza #303   Charlies Li
#266   Nicole Savage #329   Zach Lomnitz
#300   Mia Khamish #453   Daniel Kornbluth
#341   Alisyn Kercher #462   Jared Dienst
#354   Lily Smith #497   Jason Katz
USTA New England Girls 12 and Under USTA Eastern Boys 16 and Under
#22     Nicole Savage #94     John Warner
#25     Jordana Latzman #115   Dominik Pajor
#64     Mia Khamish
#67     Natalie Carozza USTA New England Boys 14 and Under
#110   Anya Bettegowda #20     William Savage
#186   Karenna Birns #43     Bradley Sheppard
#69     Joseph Lublinsky
USTA Eastern Girls 12 and Under #70     Sam Lublinsky
#129   Maddie Smith #123   Lucas Lieberman
#127   Jason Hyman
#128   Alex Huggins
#190   Adam Ortiz
#209   Patrick Looby
#228   Eli Herman
#235   Matthew Chiang
#247   Justin Bernstein
#255   Harrison Tucker
#314   Benjamin Graham
#334   Zach Amendola
#345   Tyler Wilson
#356   Alex Miller
#357   Nicholas Miller
#392   Adam Greenlee
#405   Shane Mettler
#412   Will Matar
#442   William Schadt
#467   Henry Benton
#469   Dean Kaduboski
#556   Jason Katz
#618   Daniel Westphal
USTA New England Boys 12 and Under
#20     Sam Lublinsky
#32     Joseph Lublinsky
#53     John Henderson
#65     Shane Mettler
#66     Benjamin Grahman
#69     Troy Kudrajvtsev
#157   Zach Amendola
#324   Ben Saxon
#352   Gaspar Olea
#378   Luke Brennan

Weekend of June 10th-12th Tournament Results:

June 20th, 2016|0 Comments

Another amazing weekend of results:


Boys 12 and Under (Red) Level 7 in Fairfield, CT
Troy Kudrjavtsev was the CHAMPION; winning all three matches in his flight


Boys 18 and Under Level L1B in Brewster, NY
Dominik Pajor was the CHAMPION


Girls 18 and Under Level 6 in Glastonbury, CT
Alyssa DiMaio reached the Finals


Boys 18 and Under Level 7 in Fairfield, CT
Jay Mudholkar reached the Finals
Tim Lautenbach reached the Semifinals


Boys 12 and Under Level 6 in Weatogue, CT
Joseph Lublinsky reached the Semifinals
Shane Mettler reached the Semifinals; had win against #4 seed
Sam Lublinsky reached the Quarterfinals


Girls 14 and Under Level 6 in Weatogue, CT
Sarah Wagner reached the Semifinals


Boys 18 and Under Level 6 in Glastonbury, CT
Kyle Mettler reached the Semifinals


Boys 14 and Under Level 6 in Weatogue, CT
Bradley Sheppard reached the Quarterfinals


Girls 16 and Under Level 7 in Fairfield, CT
Meredith Macey reached the Semifinals


Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Fairfield, CT
Matthew Chiang won two of three matches in his flight


Girls 12 and Under (Blue) Level 7 in Fairfield, CT
Karenna Birns won two of the matches in her flight


Girls 12 and Under (Red) Level in Fairfield, CT
Mia Khamish won three of four matches in her flight

Weekend of June 3rd-5th Tournament Results:

June 17th, 2016|0 Comments

tournament-winners

An absolutely incredible weekend of hard work! We had 5 Champions crowned and numerous other prizes awarded to our players. Incredible job to everybody!

Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Stamford, CT
Sam Lublinsky was the CHAMPION; winning all three matches in his flight


Boys 14 and Under (White) Level 7 in Stamford, CT
Joseph Lublinsky was the CHAMPION; winning all three matches in his flight


Boys 14 and Under (Green) Level 7 in Stamford, CT
Bradley Stakoff was the CHAMPION; winning all three matches in his flight


Girls 14 and Under Level 7 in Stamford, CT
Jordana Latzman was the CHAMPION; winning all three matches in her flight


Boys 16 and Under (Red) Level in Norwalk, CT
Griffin Forberg was the CHAMPION; winning all four matches in his flight
Max Lehnert won three of four matches in his flight


Boys 12 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Rohan Suryawanshi reached the Finals; had wins against #2 and #3 seeds


Boys 18 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Max Zimmerman reached the Finals
Andrew Mercorella reached the Semifinals
Kyle Mettler reached the Semifinals


Girls 18 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Alyssa DiMaio reached the Semifinals


Boys 16 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Rishabh Tandon reached the Quarterfinals


Girls 14 and Under (Red) Level 7 in Norwalk, CT
Olivia Gordy won two of three matches in her flight
Lila Pocsik won two of three matches in her flight


Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Norwalk, CT
Jason Hyman won two of three matches in his flight


Girls 12 and Under (White) Level 7 in Stamford, CT
Mia Khamish won two of three matches in her flight

Weekend of May 27th-29th Tournament Results:

June 17th, 2016|0 Comments

anna champion

Girls 18 and Under Level 2 in Aston, PA
Anna Rogers was the CHAMPION in both Singles and Doubles!


Girls 18 and Under Level 7 in Norwalk, CT
Megan Brown was the CHAMPION


Girls 12 and Under Level 7 in Branford, CT
Natalie Carozza was the CHAMPION; winning all three matches in her flight


Boys 16 and Under Level 7 in Norwalk, CT
Max Lehnert reached the Finals; had win against #2 seed


Girls 16 and Under Level 7 in Norwalk, CT
Meredith Macey reached the Finals; had win against #1 seed


Girls 12 and Under Level 6 in Weatogue, CT
Jordana Latzman reached the Semifinals

 

Amazing Job Everyone!

Weekend of May 20th-22nd Tournament Results:

May 27th, 2016|0 Comments

Our Champion!
Boys 12 and Under Level 6 in New Haven, CT
Rohan Suryawanshi was the CHAMPION! He had wins against #3 and #6 seeds
Joseph Lublinsky reached the Quarterfinals
Shane Mettler reached the Quarterfinals

Boys 18 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Max Zimmerman reached the Finals; he had win against #2 seed

Girls 16 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Samantha Svendsen reached the Finals; she had win against #1 seed

Boys 16 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Jake Greenwald reached the Semifinals
Rishabh Tandon reached the Semifinals

Girls 12 and Under Level 6 in New Haven, CT
Jordana Latzman reached the Quarterfinals

Girls 14 and Under Level 7 in Milford, CT
Olivia Gordy won two of three matches in her flight

Weekend of May 13th – 15th

May 24th, 2016|0 Comments

our champions!

Girls 14 and Under Level 6 in Glastonbury, CT
Samantha Svendsen was the CHAMPION!
Sarah Wagner reached the Semifinals
Ali Daquino reached the Quarterfinals


Girls 12 and Under Level 6 in Bloomfield, CT
Jordana Latzman was the CHAMPION!
She had wins against #1 and #2 seeds


Boys 12 and Under Level 6 in Bloomfield, CT
Sam Lublinsky reached the Finals


Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Weatogue, CT
Jason Hyman won two of three matches in his flight

Weekend of May 6th-8th:

May 9th, 2016|0 Comments

Intensity Champion

Girls 12 and Under (Red) Level 7 in Madison, CT
Natalie Carozza was the CHAMPION; winning all three matches in her flight


Boys 12 and Under Level 6 in Newington, CT
Rohan Suryawanshi reached the Semifinals


Boys 14 and Under Level 6 in Newington, CT
Bradley Sheppard reached the Quarterfinals

Weekend of April 22nd-24th

April 25th, 2016|0 Comments

Our Champions

Boys Doubles 12 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Rohan Suryawanshi and Sam Lublinsky were CHAMPIONS; winning their flight
Shane Mettler won two of three matches in his flight

Girls Doubles 12 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Jordana Latzman was the CHAMPION; winning all three matches in her flight

Boys Doubles 16 and Under Level 3 in Boston, MA
Nicholas Condos reached the Finals

Girls Doubles 14 and Under Level 3 in Boston, MA
Alyssa DiMaio reached the Semifinals; finished in 3rd Place

Boys 16 and Under Level L1B in Bronx, NY
John Warner reached the Finals

Girls 12 and Under Level L2O in White Plains, NY
Maddie Smith reached the Finals

Boys Doubles 14 and Under Level 6 in Fairfield, CT
Bradley Sheppard won two of three matches in flight