Tournament Winners

Home » Tournament Winners
­

Weekend of January 20th-January 22nd Tournament Results

Girls 16 and Under Level 7 in Torrington, CT Sarah Wagner – CHAMPION   Girls 14 and Under Level 7 in Torrington, CT Alisyn Kercher – CHAMPION   Boys 14 and Under Level 7 in Bloomfield, CT Robbie Daus – CHAMPION (Blue Flight) Benjamin Graham – CHAMPION (Red Flight) Sam Lublinsky – Won 2 of 3 Matches in Flight   Boys 12 and Under Level 7 in Stamford, CT Ben Saxon - CHAMPION   Boys 14 and Under Level 6 “Super 6 Qualifier” in Longmeadow, MA William Savage – Semifinalist   Boys 12 and Under Level 6 “Super 6 Qualifier” in East Hartford, CT Joseph Lublinsky – Semifinalist   Girls 12 and Under Level 6 “Super 6 Qualifier” in East Hartford, CT Jordana Latzman – Semifinalist    

By |January 26th, 2017|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Weekend of November 18-20th Tournament Results

Another amazing weekend of results: Girls & Boys 14 and Under Level 7 in Bloomfield, CT Jordana Latzman – CHAMPION Lucas Lieberman – Won 2 of 3 Matches in Flight William Schadt – Won 2 of 3 Matches in Flight Boys 12 and Under Level 6 in Simsbury, CT John Henderson – Finalist; had win against #1 seed Boys 18 and Under Level 6 in Torrington, CT Max Zimmerman - Semifinalist Girls 16 and Under Level 7 in Newington, CT Meredith Macey – Semifinalist Boys 14 and Under Level 6 in East Hartford, CT William Savage – Semifinalist Girls 16 and Under Level 6 in East Hartford, CT Ally Daquino – Semifinalist

By |November 21st, 2016|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Weekend of June 10th-12th Tournament Results:

Another amazing weekend of results: Boys 12 and Under (Red) Level 7 in Fairfield, CT Troy Kudrjavtsev was the CHAMPION; winning all three matches in his flight Boys 18 and Under Level L1B in Brewster, NY Dominik Pajor was the CHAMPION Girls 18 and Under Level 6 in Glastonbury, CT Alyssa DiMaio reached the Finals Boys 18 and Under Level 7 in Fairfield, CT Jay Mudholkar reached the Finals Tim Lautenbach reached the Semifinals Boys 12 and Under Level 6 in Weatogue, CT Joseph Lublinsky reached the Semifinals Shane Mettler reached the Semifinals; had win against #4 seed Sam Lublinsky reached the Quarterfinals Girls 14 and Under Level 6 in Weatogue, CT Sarah Wagner reached the Semifinals Boys 18 and Under Level 6 in Glastonbury, CT Kyle Mettler reached the Semifinals Boys 14 and Under Level 6 in Weatogue, CT Bradley Sheppard reached the Quarterfinals Girls 16 and Under Level 7 in Fairfield, CT Meredith Macey reached the Semifinals Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Fairfield, CT Matthew Chiang won two of three matches in his flight Girls 12 and Under (Blue) Level 7 in Fairfield, CT Karenna Birns won two of the matches in her flight Girls 12 and Under (Red) Level in Fairfield, CT Mia Khamish won three of four matches in her flight

By |June 20th, 2016|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Weekend of June 3rd-5th Tournament Results:

An absolutely incredible weekend of hard work! We had 5 Champions crowned and numerous other prizes awarded to our players. Incredible job to everybody! Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Stamford, CT Sam Lublinsky was the CHAMPION; winning all three matches in his flight Boys 14 and Under (White) Level 7 in Stamford, CT Joseph Lublinsky was the CHAMPION; winning all three matches in his flight Boys 14 and Under (Green) Level 7 in Stamford, CT Bradley Stakoff was the CHAMPION; winning all three matches in his flight Girls 14 and Under Level 7 in Stamford, CT Jordana Latzman was the CHAMPION; winning all three matches in her flight Boys 16 and Under (Red) Level in Norwalk, CT Griffin Forberg was the CHAMPION; winning all four matches in his flight Max Lehnert won three of four matches in his flight Boys 12 and Under Level 6 in Fairfield, CT Rohan Suryawanshi reached the Finals; had wins against #2 and #3 seeds Boys 18 and Under Level 6 in Fairfield, CT Max Zimmerman reached the Finals Andrew Mercorella reached the Semifinals Kyle Mettler reached the Semifinals Girls 18 and Under Level 6 in Fairfield, CT Alyssa DiMaio reached the Semifinals Boys 16 and Under Level 6 in Fairfield, CT Rishabh Tandon reached the Quarterfinals Girls 14 and Under (Red) Level 7 in Norwalk, CT Olivia Gordy won two of three matches in her flight Lila Pocsik won two of three matches in her flight Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Norwalk, CT Jason Hyman won two of three matches in his flight Girls 12 and Under (White) Level 7 in Stamford, CT Mia Khamish won two of three matches in her flight

By |June 17th, 2016|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Weekend of May 27th-29th Tournament Results:

Girls 18 and Under Level 2 in Aston, PA Anna Rogers was the CHAMPION in both Singles and Doubles! Girls 18 and Under Level 7 in Norwalk, CT Megan Brown was the CHAMPION Girls 12 and Under Level 7 in Branford, CT Natalie Carozza was the CHAMPION; winning all three matches in her flight Boys 16 and Under Level 7 in Norwalk, CT Max Lehnert reached the Finals; had win against #2 seed Girls 16 and Under Level 7 in Norwalk, CT Meredith Macey reached the Finals; had win against #1 seed Girls 12 and Under Level 6 in Weatogue, CT Jordana Latzman reached the Semifinals   Amazing Job Everyone!

By |June 17th, 2016|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Weekend of May 20th-22nd Tournament Results:

Boys 12 and Under Level 6 in New Haven, CT Rohan Suryawanshi was the CHAMPION! He had wins against #3 and #6 seeds Joseph Lublinsky reached the Quarterfinals Shane Mettler reached the Quarterfinals Boys 18 and Under Level 6 in Fairfield, CT Max Zimmerman reached the Finals; he had win against #2 seed Girls 16 and Under Level 6 in Fairfield, CT Samantha Svendsen reached the Finals; she had win against #1 seed Boys 16 and Under Level 6 in Fairfield, CT Jake Greenwald reached the Semifinals Rishabh Tandon reached the Semifinals Girls 12 and Under Level 6 in New Haven, CT Jordana Latzman reached the Quarterfinals Girls 14 and Under Level 7 in Milford, CT Olivia Gordy won two of three matches in her flight

Weekend of May 13th – 15th

Girls 14 and Under Level 6 in Glastonbury, CT Samantha Svendsen was the CHAMPION! Sarah Wagner reached the Semifinals Ali Daquino reached the Quarterfinals Girls 12 and Under Level 6 in Bloomfield, CT Jordana Latzman was the CHAMPION! She had wins against #1 and #2 seeds Boys 12 and Under Level 6 in Bloomfield, CT Sam Lublinsky reached the Finals Boys 14 and Under (Red) Level 7 in Weatogue, CT Jason Hyman won two of three matches in his flight

Weekend of May 6th-8th:

Girls 12 and Under (Red) Level 7 in Madison, CT Natalie Carozza was the CHAMPION; winning all three matches in her flight Boys 12 and Under Level 6 in Newington, CT Rohan Suryawanshi reached the Semifinals Boys 14 and Under Level 6 in Newington, CT Bradley Sheppard reached the Quarterfinals

By |May 9th, 2016|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Weekend of April 22nd-24th

Boys Doubles 12 and Under Level 6 in Fairfield, CT Rohan Suryawanshi and Sam Lublinsky were CHAMPIONS; winning their flight Shane Mettler won two of three matches in his flight Girls Doubles 12 and Under Level 6 in Fairfield, CT Jordana Latzman was the CHAMPION; winning all three matches in her flight Boys Doubles 16 and Under Level 3 in Boston, MA Nicholas Condos reached the Finals Girls Doubles 14 and Under Level 3 in Boston, MA Alyssa DiMaio reached the Semifinals; finished in 3rd Place Boys 16 and Under Level L1B in Bronx, NY John Warner reached the Finals Girls 12 and Under Level L2O in White Plains, NY Maddie Smith reached the Finals Boys Doubles 14 and Under Level 6 in Fairfield, CT Bradley Sheppard won two of three matches in flight

By |April 25th, 2016|Tournament Results, Tournament Winners|0 Comments

Fall ’14 – Winter ’15

Date: Player(s): Tournament: Location: 8/29-31 Max Zimmerman New England Level 6 Boys 16's Branford, CT 8/29-31 Megan Brown New England Level 7 Girls 16's Glastonbury, CT 9/5-07 Nicholas Condos New England Level 6 Boys 14's East Hartford, CT 9/12-14 Nicholas Condos New England Level 6 Boys 14's Simsbury, CT 9/12-14 Izzy Nesbett New England Level 7 Girls 12's Branford, CT 9/19-21 James Adamini New England Level 7 Boys 14's Bloomfield, CT 9/26-28 Anna Rogers & Partner New England Level 4 Girls 16's Doubles Longmeadow, MA 9/26-28 Samantha Svendsen & Partner New England Level 6 Girls 14's Doubles Easton, CT 9/26-28 Tim Lautenbach & Michael Satanovsky New England Level 7 Boys 16's Doubles Madison, CT 10/3-05 Samantha Svendsen New England Level 6 Girls 12's Torrington, CT 10/3-05 Andrew Mercoella New England Level 7 Boys 16's Fairfield, CT 10/3-05 Megan Brown New England Level 7 Girls 16's Fairfield, CT 10/3-05 James Adamini New England Level 7 Boys 14's Fairfield, CT 10/3-05 Izzy Nesbett New England Level 7 Girls 14's Fairfield, CT 10/3-05 William Dean New England Level 7 Boys 12's Fairfield, CT 10/10-12 Alyssa DiMaio & Partner National Level 4 Girls 14's Doubles West Hartford, CT 10/10-12 Seiji Hosokawa New England Level 6 Boys 18's Rocky Hill, CT 10/10-12 Ry Cohen New England Level 7 Boys 14's Madison, CT 10/10-12 James Adamini New England Level 7 Boys 14's Madison, CT 10/24-26 Samantha Svendsen & Partner New England Level 4 Girls 12's Doubles Rocky Hill, CT 10/24-26 Taylor Dean & Partner New England Level 6 Girls 16's Doubles East Lyme, CT 10/24-26 Max Zimmerman & Partner New England Level 6 Boys 18's Doubles East Lyme, CT 10/31-11/2 Samantha Svendsen New England Level 6 Girls 12's Middlebury, CT 11/7-09 [...]

By |February 19th, 2015|Tournament Winners|0 Comments